Finanšu ministrijas dienas kārtībā – kases sistēma

By   2018/06/14

Pēc finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas iniciatīvas šā gada 1. jūnijā Ministrijas telpās notika prezentācija, kurā ekspertu, VID darbinieku un atbilstības pārbaudes institūciju klātbūtnē tika demonstrēts, apspriests un izvērtēts LKASA biedra, ražotāja CHD izstrādāts kases sistēmas koncepts, kas būtu risinājums optimālākai – ātrākai un ekonomiskākai – pieejai iekārtu atbilstības pārbaužu veikšanai un tālākai reģistrēšanai Valsts ieņēmumu dienestā. Tika diskutēts par potenciālajām priekšrocībām un iespējamajiem riskiem. Tādējādi tiktu novērsti šobrīd būtiskākie kavējošie elementi dažādo kases sistēmu ieviešanā lietošanai saprātīgos termiņos un kases aparātu reformas uzdevuma pildīšanā.

Līdzšinējie procesi rāda, ka ar katras unikālas iekārtas nokļūšanu sertificējošo atbilstību pārbaudošo institūciju rokās tiek uzsākts laikietilpīgs process, kurā notiek ne tikai iekārtas atbilstības pārbaude MK noteikumos aprakstītajām prasībām, bet arī dažādiem iedomātiem tirdzniecības procesa un IT sistēmu riskiem, notiek sarežģīto programmatūras pirmkodu un funkcionālā analīze.

Sapulcē tika konstatēts, ka jārēķinās ar esošiem, vismaz 250 individuāliem tirgotāju lietotiem kases sistēmu risinājumiem, turklāt katram no tiem notiek vidēji vismaz četri programmatūras atjauninājumi gadā. Līdz ar to elementāri aprēķini rāda, ka esošajām trim atbilstības pārbaudes institūcijām būtu jāizpilda pa vienai atbilstības pārbaudei katru dienu, savukārt VID jāreģistrē pat vairākas jaunas sistēmu modifikācijas katru dienu. Turklāt, joprojām ir aktuāls jautājums par to, ka pastāv tirgotāju loks, kuriem pat nebūs iespējams iesniegt atbilstības pārbaudei savu lietoto uzskaites sistēmu pirmkodus.

Tādējādi universālas kases sistēmas risinājuma izmantošana, kas bez papildus sertificēšanas būtu integrējama ar vairākām ERP (uzņēmumu vadības programmām) būtu progresīvs solis, lai izkustētos no iestigušā procesa, un daudzi šobrīd neziņā esošie sistēmu lietotāji redzētu risinājumu pārejai uz jauno kārtību bez pārmērīgām papildus investīcijām.

Šobrīd tiek gaidīts VID pieaicinātā neatkarīgā eksperta atzinīgs vērtējums šādam kompromisa risinājumam, kas arī ļautu saprātīgos termiņos un reāli virzīt kases aparātu reformu.