Atskats uz LTRK organizēto atvērto diskusiju par jaunajiem noteikumiem elektronisko kases aparātu un kases sistēmu lietošanā un to tehniskajās prasībās

By   2014/11/28

26. novembrī ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) iniciatīvu un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un vairāku uzņēmēju, kā arī Latvijas Kases aparātu un sistēmu apkalpojošo dienestu, tirgotāju un ražotāju asociācijas (LKASA) aktīvu iesaistīšanos tika organizēta atvērta diskusija par tēmu „Vai atsevišķu – negodīgu – tirgotāju dēļ jāmaksā visai nozarei?”, kas vistiešākajā veidā ir saistīta ar mums labi zināmajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr. 95 un 96, kuri ietver kases aparātu, kases sistēmu tehniskās prasības un to lietošanas prasības un nosacījumus.

Diskusijā piedalījās arī Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradins, Valsts Ieņēmumu Dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone, Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktores vietnieks Kristaps Soms, un uzņēmēju organizāciju vadība, uzņēmēji – tirgotāji.

Pēc diskusijas LTRK ir paudusi Latvijas uzņēmēju nostāju un redzējumu un uzskata, ka pirms jauna regulējuma stāšanās spēkā jāveic ietekmes uz uzņēmējdarbības vidi izvērtējums. Tirgotāji uzskata, ka jaunā regulējuma ieviešanas izmaksas biznesam ir nesamērīgi augstas un izvirzīto mērķi – cīnīties ar „ēnu” ekonomiku – var sasniegt daudz lētāk un efektīgāk. Tirdzniecības nozares pārstāvji, LDDK un LKASA lūdz šādus noteikumus esošajā redakcijā neapstiprināt, bet vēlreiz izmantot iespēju sēsties pie pārrunu galda noteikumu apspriešanai. Plašāk par atskatu uz diskusiju šajā publikācijā.

Valsts ieņēmumu dienestam ir savs analizējošs skaidrojums par pašreizējās situācijas un jauno Noteikumu potenciālā ieguvuma vērtējumu. VID uzskata, ka jaunie noteikumi elektronisko kases aparātu un kases sistēmu lietošanā un tehniskajās prasībās skars salīdzinoši nelielu komersantu daļu, taču ievērojami sekmēs nodokļu ieņēmumu pieaugumu. Turklāt, Latvijas Neatkarīgās televīzijas (LNT) intervijā aktualizēts VID Nodokļu pārvaldes Direktora vietnieces Daces Pelēkās komentārs par apkalpojošo dienestu iesaistīšanos krāpniecisko shēmu realizācijā, piedāvājot metodes un līdzekļus, ar kuriem veikt krāpnieciskās darbības kases aparātos. Plašāk ar VID skaidrojumu iespējams iepazīties šajā publikācijā.

Latvijas Tirgotāju asociācijas izpilddirektore Irēna Krustozoliņa notikušajā diskusijā par jaunajām prasībām kases aparātiem un sistēmām atzina, ka uzņēmējiem lauku reģionos ir bažas par iespējām ieviest jaunos kases aparātu noteikumus, tāpēc daži apsver iespēju nākamgad savu darbību pārtraukt. Plašāk šeit.

Lielo tirgotāju viedokļi par jauno Ministru kabinetu noteikumu ieviešanu ietver idejas par nepieciešamību pēc ilgtermiņa pārmaiņu ieviešanas, noteikumu pārskatīšanas un precizēšanas. Plašāk šie viedokļi aplūkoti šajā publikācijā.

Pilnu diskusijas videoierakstu iespējams noskatīties šeit: http://youtu.be/bseD2ej468Y

Diskusijā izmantotās prezentācijas pieejamas šeit: http://failiem.lv/u/lwnwfff